Kanceri dhe lidhja e ngushte me alkoolin

Shko poshtë

Kanceri dhe lidhja e ngushte me alkoolin

Mesazh  Admin prej Sat May 14, 2011 9:53 am

Ne 5,6% te rasteve sulmi ne organizmin tone nga qelizat kancerogjene eshte i lidhur me konsumimin e akloolit.
Kjo eshte vertetuar nga nje studim i kryer ne Australi mbi impaktin qe ka alkooli mbi kancerin dhe shfaqjen e tij ne popullsi.Hulumtimi ka treguar se alkooli eshte pergjegjes per shfaqjen e kancerit ne nje perqindje me te larte sesa mendohej.
Sipas specialisteve nje konsum i perditshem i alkoolit ne nivele te moderuara eshte shkak per 5.6% te rasteve te shfaqjes se kancerit te ezofagut, 41% te kancerit te gojes dhe 22% te rasteve te kancerit te gjirit.

Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Join date : 14/05/2011

Shiko profilin e anëtarit http://gjithqka-per-mjeksi.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi