Ortopediatria

Shko poshtë

Ortopediatria

Mesazh  Admin prej Sat May 14, 2011 9:37 am

Ortopedi ortopedik ose kirurgjia (gjithashtu dha ortopedi) është dega e kirurgjisë në fjalë që kanë të bëjnë me kushtet e sistemit musculoskeletal. Ortopedik surgeons përdorimin kirurgjik të dy dhe jo-kirurgjikale do të thotë për të trajtuar musculoskeletal trauma, dëmtime sportive, degenerative sëmundjeve, infeksioneve, tumors, dhe kushtet kongjenitale. Nikolas Andry coined fjalën "ortopedi", rrjedh nga fjalët greke për orthos ( "korrekt", "normal") dhe paideia ( "rearing" (zakonisht i fëmijës)), në 1741, kur në moshën 81 ai botoi Orthopaedia: ose korrigjimin e Artit dhe Deformities në parandalimin e Fëmijëve. Në SHBA të spelling ortopedi është standardi [citim nevojshme], edhe pse shumica e programeve universitare dhe banimin [citim nevojshme], dhe madje edhe të AAOS, ende përdorimin e Andry spelling. Tjetërkund, përdorimi nuk është uniforme; në Kanada, të dyja janë të zakonshme spellings; ortopedi zakonisht mbizotëron në pjesën tjetër të Commonwealth, veçanërisht në Britani.

Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Join date : 14/05/2011

Shiko profilin e anëtarit http://gjithqka-per-mjeksi.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi