Si mund ta dallojme migrenen nga dhimbjet e tjera te kokes

Shko poshtë

Si mund ta dallojme migrenen nga dhimbjet e tjera te kokes

Mesazh  Admin prej Sun May 15, 2011 8:00 am

Së pari, i sëmuri me dhimbje koke të përsëritur të zgjatur, duhet të drejtohet te mjeku. I takon atij të bëjë diagnozën dalluese me dhembjet e kokës me natyrë tjetër, veç migrenës, Shpesh ky është një proces i vështirë, por i realizueshëm.
Janë një sërë sëmundje të tjera që shfaqen me dhembje të kokës. Të tilla janë gjendjet gripale me temperaturë, rritja e tensionit arterial dhe mjaft sëmundje të sistemit nervor si tumoret, meningjiti, hemorragjitë, dëmtime të enëve të gjakut të trurit, streset, etj.
Aktualisht përveç ekzaminimit klinik, mjeku ndihmohet edhe nga mjaft ekzaminime të tjera që bëhen edhe në vendin tonë. Këto janë analizë e gjakut, matja e tensionit të gjakut, ekzaminimi i syrit, fundit të syrit. Elektrocefalografia, skaneri dhe rezonanca magnetike. Me anën e këtyre përjashtohen shkaqet e tyre që përmendëm më lart.
Të sëmurët me migrenë vuajnë shumë nga dhembja e kokës që përsëritet shpesh. Ato e shqetësojnë mjaft, e lodhin, e lënë pa gjumë dhe e pengojnë të përqendrohet në mësime ose në punë. Në veçanti kjo ndodh në ata që nuk mjekohen mirë. Në fakt të sëmurët me migrenë kanë më shumë vuajtje sesa mund të kenë ndërlikime. Këto të fundit janë më të rralla dhe më pak të qëndrueshme

Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Join date : 14/05/2011

Shiko profilin e anëtarit http://gjithqka-per-mjeksi.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi