Faktoret molekulare te kancerit

Shko poshtë

Faktoret molekulare te kancerit

Mesazh  Admin prej Sun May 15, 2011 7:06 am

Qelizat tumorale manifestojne mutazione ne nivelin e onkogjeneve dhe onkosopresoreve.Onkogjenet zakonisht i perkasin rrugeve te sinjalizimit qelizor.Onkosopresoret punojne per te penguar proliferimin e qelizes dhe per te shkaktuar apoptosi ne rast se nuk ka rrugezgjidhje per qelizen. Ne nje kerkim shkencor te fundit i drejtuar nga profesori im Stefano Piccolo(molecular biology lab,university of padua,italy) u nxorr ne pah nje lidhje midis dy protagonisteve kryesore te nje tumori;oncogjeni Ras(pjesetar i MAP kinase pathway) dhe onkosopresori p53(qe ndihmon transkriptimin e gjeneve si p21i cili bllokon kompleksin cycline-cdk duke penguar ciklin qelizor). P53 per te funksionuar i nevoitet Ras dhe vetem se bashku mund te punojne per te penguar zhvillimin e tumorit drejt metastazes. Nqs. mungon p53 atehere Ras i vetem nuk mund te ndaloje procesin e invasimit te tumorit.Pra hapi tjeter pas kesaj gjetjeje te rendesishme eshte te gjejme menyren qe te mbajme normal gjenin p53 per te pasur nje kontroll te tumorit.Duke vazhduar rrugen e shkencetareve dhe kuptuar gjithe mekanizmat molekulare te kancerit atehere do te mund te krijojme nje vaksine per ta luftuar.

Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Join date : 14/05/2011

Shiko profilin e anëtarit http://gjithqka-per-mjeksi.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi