Stomatologjia: Afta dhe vetemjekimi i saj

Shko poshtë

Stomatologjia: Afta dhe vetemjekimi i saj

Mesazh  Admin prej Sat May 14, 2011 9:57 am

A keni degjuar ndonjehere te flitete per ulceren e gojes?Nese jo atehere duhet te dini se behet fjale pikerisht per aften.
Ajo shfaqet zakonishte ne mukozen e gojes ose ne gjuhe dhe zgjat rreth dhjete dite dhe ka nje ngjyre te perafert me te verdhen.
E perhapur ne thuajse 20% te popullsise, shfaqja e aftes ne shumicen e rasteve eshte shume e dhimbshme dhe shoqerohet edhe me gjakederdhje ose fece me ngjyre te verdhe.
Shkaqet e shfaqjes se saj jane demtimet traumatike si djegiet, prerjet ose kafshimet. Se fundmi jane zbuluar edhe shume faktor te tjere me origjine ushqimore, farmakologjike, virale, mbajtja e protezave, etj.
Mjeket keshillojne qe ne raste te tilla te eleminoni perdorimin e ushqimeve shume te nxehta, ngrenien e arrave, djathrave dhe cdo ushqimi pikant ne pergjithesi. Kur dhimbja eshte e padurueshme mund te perdoren anestetike citakrizues si fitostimolina, Connetivina, etj. Gjithashtu eshte shume e domosdoshme shplarja e gojes me perzierje bikarbonati te natriumit me klorur ose uje, shplarjet me klorur ose disifektimi me alkol, si edhe perdorimin e medikamenteve si Viruxan, Stomakuran, Pyralvex, etj.
Nje tjeter menyre trajtimi per te reduktuar diegjen lidhet me terapine alternative te quajtur “ Digitopresion” qe behet ne disa pika te caktuara te organizmit si per shembull shtypja ne piken lidhese te gishtit te madh dhe atij tregues.

Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Join date : 14/05/2011

Shiko profilin e anëtarit http://gjithqka-per-mjeksi.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi