Medikamentet qe shkaktojne anemi

Shko poshtë

Medikamentet qe shkaktojne anemi

Mesazh  Admin prej Sat May 14, 2011 9:54 am

Të gjitha medikamentet kanë efekte anësore, por edhe barnat e të njëjtës përbërje, të prodhuara nga prodhuesit e ndryshëm, mund të shfaqin variacione të efekteve të padëshirueshme.
Në 8-10% të rasteve, medikamentet që përdoren në sëmundjet e reumatizmit, japin anemi nga gjakderdhja. Në këto raste rekomandohet përdorimi i ranitalit, medikament që pengon gjakderdhjen nga stomaku.
Ulcera është një nga arsyet e shpeshta prej anemisë nga mungesa e hekurit tek meshkujt deri në njëfarë moshe. Pas menopauzës këto shanse rreziku barazohen si te gratë dhe burrat. Por gjatë kohës së lindshmërisë, tek gratë është tipike anemia nga mitra.
A sigurojnë ushqimet cilësinë apo sasinë e gjakut? Edhe cilësinë edhe sasinë, por cilësia është më e rëndësishme, sepse për sasinë ekziston një mekanizëm i autokontrollit të organizmit. Cilësia varet nga këto produkte që merren nga jashtë që japin hekurin dhe dy vitaminat e përmendura B12 dhe acid folik. /telegrafi/

Admin
Admin

Numri i postimeve : 97
Join date : 14/05/2011

Shiko profilin e anëtarit http://gjithqka-per-mjeksi.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi